Plintovec 1
2201 Zgornja Kungota
ATIPIČNA KOKOŠJA KUGA – KUŽNA BOLEZEN PERUTNINE – POJAV NA ŠTAJERSKEM
Bolezen je bila potrjena 14.02.2025 na območju občine Pesnica v manjši reji s 160 kokošmi. Izvedeni so bili nujni ukrepi za preprečevanje širjenja bolezni.
Zaradi pojava bolezni je Državno središče za nadzor bolezni določilo območja z omejitvami, ki zajemajo območja določenih naselij v občinah Pesnica, Šentilj, Kungota, Lenart, Maribor, Sveta Ana in Sveti Jurij v Slovenskih goricah.
Ukrepi na območju z omejitvami:
1. ptice morajo biti nastanjene ločeno od drugih vrst živali, preprečen mora biti stik s prostoživečimi živalmi;
2. postavitev razkuževalnih barier na vhodih in izhodih iz obrata oziroma zagotovitev drugih načinov razkuževanja ob vstopu oziroma izstopu iz obrata oziroma na območje obrata;
3. izvajanje biovarnostnih ukrepov za preprečevanje širjenja bolezni, vključno z izvajanjem preoblačenja in preobuvanja ob vstopu in izstopu iz objektov s pticami oziroma uporaba zaščitne obleke in obutve za enkratno uporabo, namestitev razkuževalnih barier na vhod v objekte, umivanje in razkuževanje rok;
4. prepoved premikov ptic in njihovih proizvodov znotraj območja, z in nanj, razen pod določenimi pogoji po predhodni odobritvi pristojnega OU UVHVVR;
5. prepoved obnove populacije pernate divjadi;
6. prepoved premikov gnoja, nastilja, uporabljene stelje, razen po predhodni odobritvi pristojnega OU UVHVVR;
7. vodenje evidenc v obratu o:
1. vseh osebah in prevoznih sredstvih, ki vstopajo v obrat oziroma na območje obrata,
2. pticah v obratu – število in vrsta živali, število in datum pogina ter druge spremembe pri živalih (obolevnost, zmanjšana proizvodnja in drugo).
ŠIRJENJE BOLEZNI:
Bolezen se običajno širi:
Okužene živali izločajo virus, preden zbolijo. Med boleznijo živali izločajo virus z vsemi izločki, zlasti kapljično in z iztrebki. Okužijo se lahko tudi cepljene živali, ki klinično ne zbolijo, vendar lahko izločajo virus. Ljudje lahko prenašajo virus s kontaminirano obutvijo, opremo, prevoznimi sredstvi – z vsem, kar je prišlo v stik z okuženimi živalmi oziroma njihovimi izločki.
Prenos virusa s staršev na potomce je mogoč le v primeru kontaminirane jajčne lupine in jajčne vsebine, vendar je redek.
PREVENTIVNO CEPLJENJE
Za preprečevanje bolezni in zmanjšanje širjenja virusa so na voljo različna cepiva. V Sloveniji že desetletja izvajamo preventivno cepljenje proti AKK.
UKREPI VELJAJO DO PREKLICA
UVHVVR OU Maribor
Tržaška cesta 53, Maribor
tel. 02/238 0000
fax. 02/238 0010
e.pošta: OU-Maribor.UVHVVR@gov.si